Nastavljamo s našim ciklusom joga vježbi u koje nas uvodi Sanja Lajić iz studija Dharma Yoga Rijeka, a ovoga puta predstavlja nam nekoliko jednostavnih asana koje dovode duh i tijelo u ravnotežu. Uz detaljan opis vježbi, Sanja nam otkriva i nešto više o praksi Dharma Yoge te njezinim pozitivnim učincima na naše zdravlje, ali i duhovni razvoj.

Dharma Yoga je moderna interpretacija klasične osmeroudne yoge ili Hatha – Raja yoge, duboko ukorijenjena u etničkim principima, ona je graciozna i izazovna yoga praksa utemeljena na gotovo 50-godišnjoj yoga praksi učitelja Sri Dharma Mittre. Praksa Dharma Yoge dovodi do blistavog zdravlja, usporenijeg i mirnijeg načina življenja te u konačnici samospoznaje o vlastitom bivstvu. Ona je tradicionalna, no i suvremena – savršeno prilagođena današnjem ubrzanom načinu življenja.

– Nakon što smo zagrijali tijelo Pozdravima Suncu (koji zapravo mogu činiti čitavu našu praksu) nastavljamo s nekoliko položaja (asana). Dharma Mittra stavlja naglasak na što dužem stajanju u položajima kako bi tijelo zapravo prepoznalo njegove dobrobiti i potpuno se „predalo“ novom i nepoznatom. Dah opušta i omekšava tijelo u položaju stoga je važno imati fokus na njemu kroz čitavu praksu. Također, svako tijelo je drugačije, stoga moramo slušati signale koje nam daje, ne forsirati ništa jer lako može doći do ozljeda.

  • Položaj stabla (Vrikshasana) – asana ravnoteže u kojoj balansiramo tijelom na jednoj nozi pa drugoj, počevši sa lijevom. Lijeva noga je čvrsta, stopalo uzemljeno i snažno a koljeno je ravno, desno stopalo stavljamo ispod lijevog koljena ili u lijevo bedro. Potpuni početnici mogu koristiti zid kako bi se pridržali ili naslonili. Ovdje je važno usmjeriti pažnju u jednu točku ispred sebe te potpuno usredotočiti misli na dah koji je dubok i potpun. Nakon 5 dahova opustimo položaj te zamijenimo noge.

  • Položaj majmuna (Kapyasana) – desnu nogu pružamo natrag te spuštamo koljeno i rist (gornji dio stopala) u pod. Desna noga je čvrsto i snažno u podu, lijevo stopalo je naprijed te pazimo da nam je lijevo koljeno u ravnini lijeve pete (pod pravim kutom). Dlanove stavljamo na lijevo koljeno te lagano guramo lijevo koljeno naprijed dok istovremeno desni kuk spuštamo prema podu i otvaramo prsa prema gore i natrag (stropu/nebu ako smo vani). Ova asana izvlači kralješke i izdužuje našu kralježnicu koja se s godinama i lošim držanjem krivi te uzrokuje niz zdravstvenih problema. Nakon 5 dahova zamijenimo noge te ponavljamo isto na desnu stranu. Slobodni smo koristiti jastučiće ispod koljena ako osjetimo bol ili nelagodu.
  • Ratnik 1 (Virabhadrasana I) – desnu nogu zabacujemo natrag, lijeva ostaje naprijed te savijamo lijevo koljeno. Desna noga je čvrsta i ravna u koljenu, prste desnog stopala rotiramo prema desnom rubu prostirke. Stopala su snažno uzemljena u podu, spuštamo što niže u kukovima (tražimo svoj maksimum). Torzo okrećemo prema lijevoj nozi a ruke dižemo u zrak, ispružene. Dlanovi su spojeni u položaj molitve, pogled preko dlanova u strop (dlanove možemo razmaknuti ako imamo zatvorena ramena. Važno je paziti na lijevo koljeno da ne ide preko prstiju lijevog stopala. Nakon 5 dahova zamijenimo noge.

  • Ratnik 2 (Virabhadrasana II) – iz položaja Ratnik 1 ispružimo ruke sa svake strane te se spustimo još niže u kukovima (lijevo koljeno ostaje savijeno te pazimo da ne ide preko prstiju lijevog stopala). Torzo je u ravnini kukova, ruke su snažne, ramena opuštena. Pogled je preko lijeve ruke, dah je dubok i potpun. Ostajemo  5 dahova te zamijenimo strane.
  • Kobra (Bhujangasana) –  legnemo na trbuh te stavljamo dlanove ispod ramena. Noge su što bliže jedna drugoj, čvrste i ravne (ako možemo, spajamo palčeve stopala), ako postoje bolovi u kralježnici raširimo noge. Rotiramo ramena gore i natrag kako bi otvorili prsa, pritišćemo laktove u torzo te se polako podižemo na dlanove. Kukovi ostaju u podu, prsa otvaramo prema stropu, pogled je prema gore te dišemo 5 dubokih dahova.

  • Prijetklon naprijed (Paschimottanasana) – sjednemo sa nogama ispruženim naprijed, za početak savijamo koljena te dlanovima pokušavamo uhvatiti gležnjeve ili vanjski rub stopala, možemo se zagrliti ispod koljena te se spuštamo glavom prema koljenima. Važno je držati kralježnicu ravnom te osjetiti trbuh na bedrima (saviti koljena koliko god je potrebno, izravnati koljena ako smo fleksibilniji). Laktove širimo u stranu kako bi oslobodili ramena i vrat. Dišemo 5 dahova.

  • Twist (Ardha Matsyendrasana) – sjednemo s lijevom nogom ispruženom dok desno stopalo stavljamo preko lijeve noge, malo ispod koljena (desno stopalo čvrsto u podu). Podižemo prvo desnu ruku te se rotiramo u desnu stranu, desni dlan stavljamo iza leđa. Podižemo i protežemo lijevu ruku te ju stavljamo preko desne noge. Rotiramo se iz donjeg dijela leđa te otvaramo prsa u desnu stranu. Svakim izdahom rotiramo se sve više. Nakon 5 dahova zamijenimo noge. Oči su zatvorene i pažnja je u prostoru između obrva.

Foto: Falco Photography

 

No Comments Yet

Comments are closed