Foto: @mmeganporter / ourlifeasthree Instagram
Školska godina je počela, a vaše dijete iz tog razloga mora provoditi dobar dio dana u svojoj sobici? S obzirom da mu učenje i pisanje zadaće možda i neće biti omiljene aktivnosti, bitne komponente dječje sobice trebale bi biti udobnost i funkcionalnost. Kod uređenja djetetove sobice bitno je uključiti i mališane – tako će dijete biti zadovoljnije s konačnim odlukama i osjećat će se ugodnije u vlastitom prostoru.
Bitno je razmišljati unaprijed i kupiti namještaj koji će biti iskoristiv i kad dijete poraste, stoga s bijelom ili neutralnim bojama nećete biti u strahu da će se vaše dijete kad poraste zaželjeti velikih promjena. Djetetu prepustite brigu oko detalja jer će pridonijeti atmosferi u sobi, a kasnije se oni lako mogu izbaciti i promijeniti. Obratite pažnju da je ne prepunite nepotrebnim stvarima. Manje je više.
Osnovni komadi za školarca su radni stol, krevet i ormar. Radni stol neka je dovoljne veličine za pisanje zadaća i ostalih školskih zadataka, a najbitnija stavka je dobro osvjetljenje. Ako dnevno osvjetljenje nije dovoljno, osigurajte mu kvalitetnu umjetnu rasvjetu. Uz rasvjetu, važno je osigurati i kvalitetnu ergonomski oblikovanu stolicu, obzirom da će puno vremena provoditi na njoj. Pored ili u blizini stola potrebno mu je spremište za knjige, bilježnice i ostale potrepštine, stoga dodatne police i ladice nisu na odmet. Za uštedu prostora i dodatno spremište postoji puno kreativnih rješenja i ponuda u salonima poput kreveta s ladicama, mostova iznad kreveta i ostalog.
DODATNI SAVJETI
Kako bi potaknuli dodatnu organizaciju kod djeteta, postavite mu malu školsku, plutenu ili rupičastu ploču kako bi si zapisivao obveze, čuvao uspomene i fotografije ili jednostavno izrazio kreativnost.
Osigurajte mu različite organizatore, fascikle za papire, posude za bojice i olovke te ostale stvarčice. Tako će mu soba biti preglednija i urednija i uvijek će znati gdje mu što stoji.
Foto: Instagram